Cytat miesiąca

 

"Sztuka drukarska
jest artylerią idei."


Antoine Rivarol

 

Aktualności

IV konkurs “Literacki talent – W oczekiwaniu na lato...” pod patronatem Starosty Powiatu Poddębickiego

14 czerwca 2011 r. w Bibliotece Pedagogicznej Filia w Poddębicach odbył się Finał IV Edycji Konkursu „Literacki talent – W oczekiwaniu na lato...”.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 35 uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu poddębickiego. Twórczość literacką młodzieży oceniała w dwóch kategoriach (proza i poezja) komisja konkursowa w składzie:

  • Bogumił Jóźwiak – dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Poddębicach,
  • Magdalena Pańczyk – dyrektor Młodzieżowego Centrum Edukacji Europejskiej w Poddębicach
  • Magdalena Skubiszewska - nauczyciel polonista – Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Poddębicach.

W kategorii proza:
I miejsce zajęła Nina Brożek – (kl. III c Gimnazjum w Wartkowicach),
II miejsce – Aleksandra Kowalska - (kl. I E Liceum Ogólnokształcące w Poddębicach),
III miejsce – Dagmara Lorenc (kl. II – Gimnazjum w Zygrach).

W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia – dla:
Katarzyny Gontarz
(kl. I E – Liceum Ogólnokształcące w Poddębicach)
Kacpra Kowalczyka
(kl. I E Liceum Ogólnokształcące w Poddębicach.

W kategorii poezja:
I miejsce przyznano Paulinie Koprowskiej - (kl. I A Liceum Ogólnokształcące w Poddębicach),
miejsca II zajęły ex aequo Dominika Sroczyńska (kl.III D – Gimnazjum w Wartkowicach) oraz Katarzyna Kubiak – (kl. I C – Liceum Ogólnokształcące w Poddębicach),
III miejsce – Justyna Czubińska – (kl. I C - Gimnazjum w Wartkowicach).

Przyznano również cztery wyróżnienia dla:
Pauliny Bzdurskiej – (kl. I – Gimnazjum w Pęczniewie),
Martyny Koniarczyk (kl. I A – Gimnazjum w Zadzimiu),
Marty Marciniak (kl. II – Gimnazjum w Domaniewie),
Karoliny Miączyńskiej (kl. II LP-UG – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych).

Dodatkowo Komisja postanowiła przyznać dyplom za twórczość poetycką dla Przemysława Hermana z kl. I F Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach (wiersz Głos z nieba niezwiązany z tematyką konkursu).

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostały zamieszczone na wystawie w wypożyczalni biblioteki. Wydano również pamiątkowy folder, który otrzymali laureaci oraz goście obecni na uroczystości.

Piękne nagrody książkowe dla zwycięzców konkursu ufundowali: Poseł na Sejm RP – Stanisław Olas (nagroda dodatkowa w kategorii poezja), Poseł na Sejm RP – Piotr Polak (nagroda dodatkowa w kategorii proza), Starosta Powiatu Poddębickiego – Ryszard Rytter (wyróżnienia) oraz Bank Gospodarki Żywnościowej – Główny Sponsor Konkursu (nagrody za miejsca I-III oraz nagroda dodatkowa za twórczość literacką). Dodatkowe gadżety ufundował Bank Pekao S.A.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom!

Kilka refleksji pokonkursowych:

Tegoroczna edycja konkursu „Literacki talent” była ostatnią z cyklu Cztery pory roku. Dobrze się stało, że tę edycję zamyka lato, bowiem rozstajemy się z tą konwencją konkursu z radością i przyjemnym smakiem lata. A wszystko to dzięki pracom młodych autorów.
Nadesłane prace namalowały nam portret człowieka, który potrafi czekać z radością, to oczekiwanie zamienia w inspirację, układając niesamowite plany na najbliższą mu przyszłość.
Proza pokazała, że to każdy uczeń, targany skrajnymi emocjami, rozdarty pomiędzy sobą a szkołą, pomiędzy tym, co zrobić musi, a co zrobić chciałby, ratujący swą duszę myślami o lecie. Natomiast poezja dodała temu wizerunkowi tęsknoty za ulotną piękną chwilą, za miłością i nutę zapomnienia się w zapachu lata.
Literatura uczy, że właśnie tę radość oczekiwania o wiele trudniej opisać niż pospolitą złość. Tym bardziej znów byliśmy zaskoczeni wrażliwością i wyobraźnią autorów prac.

Są dwie rzeczy, których chcielibyśmy pogratulować młodym autorom i jednocześnie za które chcielibyśmy im podziękować:

Pierwsza to fakt, że w dobie plastikowych wrażeń, które funduje nam nie do końca szczera popkultura, bo coraz częściej zaciera się granica pomiędzy talentem artysty a techniczną obróbką jego możliwości, młodzi ludzie nie boją się być autentyczni.
A druga to taka, że sami chcą szukać prostego piękna, potrafią je uchwycić i zatrzymać w słowach, by podzielić się nim z drugim człowiekiem.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy laureatom.
Renata Dzieciątkowska
Magdalena Skubiszewska